Zabytki w kościele Św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie


Chrzcielnica

Wykonana z czerwonego marmuru, żółtozielonego granitu i zielonego serpentynitu. Wszystkie fragmenty zostały starannie oszlifowane oraz pokryte ornamentem okuciowym. Uzupełnieniem tej dekoracji jest szesnaście mosiężnych aplikacji w postaci pozłacanych główek anielskich oraz masek lwich. 

( Nie należą do oryginalnych elementów chrzcielnicy a zostały zapewne dodane podczas prac konserwatorskich świątyni w latach 1905 – 11.)
Przypuszczalnie chrzcielnica w przeszłości ozdobiona była aplikacjami z kości słoniowej. Wykonanie przypisuje się Gerhardowi Hendrikowi.

W archiwalnych źródłach można dowiedzieć się, że jeszcze w 1677 r. chrzcielnica przykryta była okrągłą pomalowaną na kolor czerwony pokrywą zamykaną na zasuwę. Ponad wodą chrzcielnicy unosiła się pięknie wykonana drewniana wieża, pomalowana i częściowo pozłacana, którą tworzyło osiem ustawionych wokół kolumn i wiele aniołów. Po tej okazałej nakrywie w kształcie gloriety, wysokością dorównującej ołtarzowi głównemu pozostała prawdopodobnie tylko figura klęczącego anioła znajdująca się obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Chrzcielnica żórawińska obok chrzcielnicy z kościoła Marii Magdaleny we Wrocławiu była w przeszłości jednym z najwartościowszych i najokazalszych obiektów tego typu na Śląsku.

Obecnie chrzcielnicę można podziwiać w kościele parafialnym św. Józefa w Żórawinie.



Cokół świecznika ołtarzowego

Datowany na 1760 r.



Krucyfiks

Dzieło anonimowego rzeźbiarza śląskiego z ok. 1730 r.



Pręgierz

Datowany na ok. 1517 r. znajduje się na placu przed kościołem Św. Józefa Oblubieńca NMP w Źórawinie.